Go to content Go to menu
 


Blata u Veselí nad Lužnicí

Pokud se budete pohybovat po jižních Čechách, určitě nezapomeňte navštívit Borkovická blata u Veselí nad Lužnicí. Sice tam štípou komáři, aspoň mě, ale stojí to zato.

Naučná stezka Borkovická blata (NS) se nachází v části Soběslavsko-veselských blat v oblasti mezi obcemi Mažice, Komárov, Vlastiboř,Vesce. Část zdejších blat o rozloze necelých 55 ha byla v roce 1980 vyhlášena chráněným územím – přírodní rezervací Borkovická blata; symbolem NS je vzácná rostlina-masožravá rosnatka okrouhlolistá; stezka má délku 5,5 km a byla otevřena pro veřejnost 8. srpna 1980; zásluhu na zbudování má zejména pedagog RNDr.Jiří Bumerl a tehdejší jeho žáci na Střední zemědělské škole v Táboře; je určena pěším návštěvníkům ( doba prohlídky bývá kolem 2 hodin), z větší části ji mohou využívat i cyklisté.

V okolí se v minulosti, asi od roku 1840, těžila ručně rašelina v podobě borků - způsobem zvaným "píchání borků". Od dubna, května na rašeliništi začali tzv. "hazeči" speciálními rýči (ostré nabroušené "želízko" úhlového tvaru) krájet a vyrýpávat rašelinné cihly, někde až do hloubky 3  metrů; pak "voziči" vyházené borky srovnali na výkladišti, kde tyto vysýchaly přes léto; vysušené rašelinové cihly sloužily v zimě v širokém okolí ( až na Třeboňsku, v Táboře, Týně nad Vltavou, Českých Budějovicích a Milevsku) jako hlavní topivo. V letech 1943-1945 zde pracovali vězňové z pracovně výchovného tábora v Plané nad Lužnicí. V polovině dvacátého století byla v místech kolem obce Borkovice zahájena průmyslová těžba rašeliny. Po vytěžení hlavních ložisek byla v sedmdesátých letech těžba zastavena. (Wikipedie)

 

Comments

Add comment

Overview of comments

There have not been any comments added yet.