Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blata u Veselí nad Lužnicí

Pokud se budete pohybovat po jižních Čechách, určitě nezapomeňte navštívit Borkovická blata u Veselí nad Lužnicí. Sice tam štípou komáři, aspoň mě, ale stojí to zato.

Naučná stezka Borkovická blata (NS) se nachází v části Soběslavsko-veselských blat v oblasti mezi obcemi Mažice, Komárov, Vlastiboř,Vesce. Část zdejších blat o rozloze necelých 55 ha byla v roce 1980 vyhlášena chráněným územím – přírodní rezervací Borkovická blata; symbolem NS je vzácná rostlina-masožravá rosnatka okrouhlolistá; stezka má délku 5,5 km a byla otevřena pro veřejnost 8. srpna 1980; zásluhu na zbudování má zejména pedagog RNDr.Jiří Bumerl a tehdejší jeho žáci na Střední zemědělské škole v Táboře; je určena pěším návštěvníkům ( doba prohlídky bývá kolem 2 hodin), z větší části ji mohou využívat i cyklisté.

V okolí se v minulosti, asi od roku 1840, těžila ručně rašelina v podobě borků - způsobem zvaným "píchání borků". Od dubna, května na rašeliništi začali tzv. "hazeči" speciálními rýči (ostré nabroušené "želízko" úhlového tvaru) krájet a vyrýpávat rašelinné cihly, někde až do hloubky 3  metrů; pak "voziči" vyházené borky srovnali na výkladišti, kde tyto vysýchaly přes léto; vysušené rašelinové cihly sloužily v zimě v širokém okolí ( až na Třeboňsku, v Táboře, Týně nad Vltavou, Českých Budějovicích a Milevsku) jako hlavní topivo. V letech 1943-1945 zde pracovali vězňové z pracovně výchovného tábora v Plané nad Lužnicí. V polovině dvacátého století byla v místech kolem obce Borkovice zahájena průmyslová těžba rašeliny. Po vytěžení hlavních ložisek byla v sedmdesátých letech těžba zastavena. (Wikipedie)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lucka - Mohlo by se líbit

Hoj hoj! Teď se šíří po netu a mezi lidma novinka z oblasti online výdělků, skvělá i pro maturanty :) Vydělávám si takto už od půlky ledna a jsem tím fascinována. Stamiliony tím nevydělám, ale i tak, dokud můžu, tak se mi hodí každá snadno vydělaná kačka. A tohle všechno znám z www.CervenaCerna.cz

Mirek - Na Blata s kočárkem.

S kočárkem se tam dá dostat, ale doporučuji kočárek, který dobře zvládá nerovný terén. Jsou nicméně dvě základní přístupové cesty.
1. Od záchytného parkoviště označenou stezkou, za sucha O.K., za mokra nic moc.
2. Po neoznačené lesní cestě.
Já bych se osobně nebál použít označenou stezku.

Olga - Na Blata s kočárkem?

Krásný fotky. Dostaneme se tam i kočárkem? Dá se to projet? Poraďte...