Jdi na obsah Jdi na menu
 


Versailles

Ve městě Versailles se nachází nejslavnější královský palác Les Chateau de Versailles

Původně zde stával obyčejný lovecký zámeček na močálovitém území, to však Král Slunce dokázal přetvořit ve světoznámý palác se systémem zahrad. Zámek se tak stal symbolem královské moci a absolutistické monarchie na několik století. Vše bylo navrženo s dostatečnou prostorovou rezervou, o dekoru ani nemluvě.

Zámek a přilehlé zahrady přesně vypovídají o absolutní síle krále Ludvíka XIV.(Král Slunce), který byl prvním, jenž začal se životním stylem na vysoké noze celého královského dvora. Vládnoucí generace po něm už v tomto zajetém stylu pokračovaly a prohlubovaly tak nůžky mezi vládnoucí třídou a chudým lidem. O století později zde sídlil Ludvík XVI. a Marie Antoinetta, ti svým extravagantním chováním a naprostým mrháním státních peněz dali příčinu k Francouzské revoluci. Bylo to právě odsud, když Marie Antoinetta vzkázala lidem trpícím hladomorem, jež si stěžovali na nedostatek chleba po celé zemi, ať tedy jedí koláče. Psal se rok 1661, když se vlády nad Francií konečně osobně ujal král Ludvík XIV. Byl to právě on, kdo vydal rozkaz k výstavbě přepychového královského sídla západně od Paříže. Výstavba zámku trvala neuvěřitelných 50 let, dbalo se na každý detail a povolal do svých služeb ty nejlepší mistry svých oborů - architekty, zahradní architekty, umělce. (Jmenovitě Louis Le Vau, Jules Hardouin-Mansart, André Le Brun, André Le Notre - jejich jména jsou spojena se zámkem Vaux-le-Vicomte, který chtěl Ludvík XIV. překonat a vybudovat ještě okázalejší zámek, něco mnohem více magnifique, co by všechny oslnilo svojí krásou. Zámek o délce 680 metrů byl vystaven na uměle vytvořeném návrší. V roce 1678 přidal architekt Hardouin-Mansart rozsáhlé severní a jižní křídlo a terasu od Le Vaua přestavěl na Zrcadlový sál (Galerie des Glaces). Sál je 70 metrů dlouhý a nachází se zde 17 ohromných zrcadel, která demonstrovala pohádkové bohatství, neboť v tehdejší době byla neuvěřitelně drahá. Dále je sál vyzdoben křišťálovými lustry, stříbrným nábytkem, zlacenými svícny, damaškovými závěsy, pomerančovníky a je zde také stříbrný trůn.

Pro Marii Antoinettu byla poblíž zámku postavena malá vesnička o dvanácti staveních, kde královna praktikovala „ideální selský život“, což byla dekadentní zábava tehdejší šlechty. Jistě se mnou budete souhlasit, když najdu srovnání v současnosti s pořadem „Simple Life“, kde bohatá dědička Paris Hilton z nedostatku zábavy dělá v podstatě totéž.

Král se do Versailles nastěhoval roku 1682, tedy ještě v průběhu stavby. Společně s ním do Versailles přišlo i celé jeho dvořanstvo, které čítalo nejprve 5.000 lidí, ale později se jejich počet dokonce čtyřnásobně zvýšil až na neuvěřitelných 20.000 lidí!
Versailles začalo plnit funkci politického srdce Francie a tím bylo až do října 1789, kdy do zámku vtrhnul revoluční dav a vítězně odvezl Ludvíka XVI. a královnu Marii Antoinettu do zajetí v Paříži.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář