Jdi na obsah Jdi na menu
 


Landštejn

 Snímky hradu Landětejn v oblasti České Kanady, která leží na jihu České republiky, při historické hranici Čech a Moravy podél státní hranice s Rakouskem. Kousek od Jindřichova Hradce u obce Staré Město pod Landštejnem mezi obcemy Nová Bystřice a Slavonice.

Hrad Landštejn patří k nejpozoruhodnějším ukázkám rané hradní architektury v českých zemích.

První písemná zmínka o hradu Landštejnu se datuje do roku 1231, podle níž byl pravděpodobně prvním držitelem hradu Hartlieb z Landštejna, s největší pravděpodobností moravský šlechtic ve službách Přemyslovců v letech 1222 až 1236.

V době, kdy byl hrad v držení rodu Landštejnů, plnil především funkci obrannou a vojenskou, z čehož vyplývá strohá ryze účelová architektura. Jádrem hradu byla velká hranolová věž (tzv. bergfrit) na jižní straně, na severní straně pak menší obytná věž s kaplí. Obě věže později spojil dvoupatrový palác. Mohutná hradba připojená k oběma věžím vymezila pětiboký areál hradu s nádvořím, do nějž se vcházelo románskou branou při patě bergfritu. Složitější architektonické prvky se uplatnily pouze v prostoru hradní kaple svatého Jiří, jejíž zasvěcení je připomínáno prvně roku 1495.

Podrobnější informace najdete na stránkách hradu Landštejn

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář