Jdi na obsah Jdi na menu
 


Elektrárna - Dlouhé Stráně

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Nachází se v Hrubém Jeseníku, uvnitř CHKO Jeseníky. Patří k vyhledávaným stavebně-technickým památkám a v roce 2005 se zařadila mezi 7 největších divů České republiky. 

Stavba započala v květnu 1978, s 5-ti letou pauzou se protáhla na dlouhých 18 let. Na počátku osmdesátých let došlo z rozhodnutí centrálních orgánů k útlumu stavby, nicméně v roce 1989 padlo definitivní rozhodnutí o dokončení díla.

Hlavním úkolem elektrárny je zabezpečit stabilitu elektrizační soustavy, pro kterou je nezbytná rovnováha mezi aktuální spotřebou a výkonem dodávaným energetickými zdroji. Několikrát denně tak přechází z čerpadlového do turbínového režimu a naopak. Vlivem nástupu větrných a slunečních elektráren se výrazně zvýšila nestabilita systému. Proto v poslední době elektrárna přechází do čerpadlového režimu i během dne, zatímco dříve přecházela do tohoto režimu nejčastěji pouze v noci.

Dlouhé stráně disponuje nádržemi s výškovým rozdílem 510,7 m.

Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m a má provozní objem 2 580 000 m³ (celkový objem 2 719 750 m³) a zabírá plochu 15,4 ha, s největší hloubkou 26 m.

Dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce 824,7 m a má celkový objem 3 405 000 m³ a plochu 16,3 ha.

Při plném načerpání horní nádrže stoupne její hladina o 21,5 m a hladina dolní nádrže klesne o 22,2 m. Horní nádrž je izolována 18cm vrstvou přírodního asfaltu, který byl dovezen z Albánie – byl totiž potřeba materiál, který bez poškození vydrží rozsah teplot od −30 do +60 °C. Vedle horní nádrže stojí malá mohyla, která uchovává původní výšku vrcholu hory, která byla jinak seříznuta asi o tři metry.

Odkazy: Informační centrum "Dlouhé Stráně", Wikipedie.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář