Jdi na obsah Jdi na menu
 


Praděd a okolí

Nejvyšší hora Moravy Praděd (1 492 m.n.m) je oblíbeným cílem turistů již od 2. poloviny 19. století. Snahy turistického spolku v Jeseníkách o zbudování rozhledny se datují na přelom 19. a 20. stol. Stavba byla po řadě peripetií zahájena 30. června roku 1904. Po jejím dokončení v červenci 1914 stála na vrcholu Pradědu 32,5 vysoká a 14,5 široká kamenná věž, která svým vzhledem připomínala dominantu starého gotického hradu.

praded-_kamenna_rozhledna_-002-.jpg

dobove-praded-n-1945.jpg

 

 

 

 

 

 

S rozmachem televizního vysílání v 60. letech na vrcholu vyrostla dřevěná konstrukce svysílačem. V roce 1968 bylo započato s výstavbou 162 m vysokého vysílače. Jako první byla vybudována asfaltová silnice z Ovčárny na vrchol Pradědu. Výstavba vysílače byla dokončena roku 1983 otevřením restaurace. Z vyhlídky ve výšce 80 m je za dobrého počasí vidět Lysou horu, Sněžku a Radhošť, vzácně, při dobré viditelnosti i Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku, a Nízké Alpy v Rakousku.

Praděd je přístupný z několika směrů. Na vrchol vede asfaltová silnice z Karlovy Studánky přes sedlo Hvězda a chatu Ovčárna, kterou kopíruje i zelená 18px-stripe-marked_trail_green.svg.pngturistická značka (9 km). Turisticky je Praděd přístupný také po hlavní červeně 18px-stripe-marked_trail_red.svg.png značené hřebenovce od Červenohorského sedla (asi 10 km). Nejprudší výstup vede po modře 18px-stripe-marked_trail_blue.svg.png značené cestě z Koutů nad Desnou kolem dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně (asi 14 km s převýšením 800 m). Dalšími možnostmi jsou cesta od severovýchodu ze sedla Vidly nebo od jihozápadu ze sedla Skřítek.

Odkazy: Dění na Pradědu, Wikipedie, webová kamera, České hory.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář