Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kokořínsko 2010

Chráněná krajinná oblas Kokořínsko vyhlášená v roce 1976, se rozkládá na ploše 272 km2 v oblasti České křídové tabule. Do pískovcových plošin jsou hluboce zaříznutá kaňonovitá údolí, na jejichž okrajích se zvětráváním vytvořila četná skalní města. Pro oblast jsou charakteristické různé útvary vzniklé selektivním zvětráváním nehomogenní horniny - nejznámější z nich, skalní pokličky, má chráněná krajinná oblast ve znaku. Skrze pískovcové kry pronikají na povrch znělcová, čedičová a trachytová tělesa tvořící dominanty krajiny - Vlhošť, Ronov a Vrátenská hora.
Různorodost přírodních podmínek má za následek pestrou skladbu rostlinných společenstev od chladnomilných na inverzních dnech kaňonů přes výjimečně cenné mokřadní ekosystémy v potočních nivách až po výrazně teplomilná společenstva na skalních stepích.


Turistickou atraktivitu kromě přírodních zajímavostí zvyšuje vysoká lesnatost, bohatě zachovalá roubená, hrázděná a zděná původní architektura a v neposlední řadě také hrady Kokořín a Houska.

Zdroje Wikipedia a CHKO.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář