Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bratislava 2010

 V létě 2010 jsem navštívil hlavní město našich bratrů Slováků a pořídil pár fotek z procházek po Bratislavě a okolí. Musím napsat, že bratři Slováci udělali kus práce za posledních pět let. Pěší zóna u Dunaje je opravdu nádherná a stojí za návštěvu. Protější břeh je pojat jako pláž u moře se spousty kaváren a je tam opravdu příjemné posezení. A teď něco o Bratislavě.

Bratislava je hlavní a největší město Slovenska, centrum Bratislavského kraje a historická metropole někdejších žup Prešpurské a Bratislavské. Rozkládá se na obou březích Dunaje, v jihozápadní části země, při hranici s Maďarskem a Rakouskem. Žije zde 455 380 obyvatel.

Počátek osídlení Bratislavy spadá, dle zatím doložených artefaktů, do mladší doby kamenné (přibližně 5000 l.př.n.l.). Lze tedy mluvit o pravěkém osídlení. To se rozkládalo nedaleko Dunaje na vršcích Malých Karpat. V pozdější době se prokázala výhoda této polohy, hlavně díky vzniku dvou transkontinentálních obchodních cest – Jantarové a Podunajské. Na tomto území lze sledovat velmi rozmanitý pohyb různých kultur, Kelty, či Římany nevyjímaje.

V době stěhování národů, zhruba v 5. stol.n.l. osídlili tuto oblast Slované i přes nájezdy bojovných avarských kmenů. Záhy vytvořili vcelku rozsáhlý organizovaný útvar - Sámovu říši. Po smrti franckého kupce Sáma se říše rozpadla na knížectví a až roku 833 připojil moravský kníže Mojmír k svému panství i nitranské knížectví knížete Pribiny – vznikla Velká Morava. Do roku 907 spadá 1. zmínka o Bratislavě v Salcburských letopisech. Tehdy se odehrála bitva mezi maďarskými a bavorskými vojsky. Po ní vítězní Maďaři obsadili celou východní Velkou Moravu a říše tak ztratila svou velikost.

Více informací se lze dozvědět na stránkách Wikipedie a Bratislavy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář